دلایل بالا آمدن سرامیک کف

بالا آمدن سرامیک کف

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که هنگام ورود به محیطی از منزلتان شاهد تغییر شکل سرامیک کف باشید و یکی ازین تغییرات در کف ساختمان شما بالا آمدن سرامیک باشد که از زمین جدا شده و نمایی نامناسب به وجود آورده است. بسیاری ازین دلایل بالا آمدن و لق شدن سرامیک در کف، اشتیاهات در هنگام نصب و نداشتن مهارت کافی میباشد که اگر به موقع اقدام به تصحیح سرامیک نکنید باعث شکستگی در سطح سرامیک خواهید شد. همانطور که گفته شد بسیاری از این بالا آمدن ها و لق شدن ها ریشه در نوع نصب سرامیک کف درارد؛ بنابراین باید در هنگام خرید و انتخاب سرامیک علاوه بر زیبایی ظاهر دقت بسیار زیادی در مقاومت و متریال به کار رفته در زمینه سرامیک کف داشته باشید.

دلایل بالا آمدن سرامیک کف

هنگام بالا آمدن سرامیک کف ساختمان در محل نصب خود، باعث فشار به سرامیک کناری خود می شود و این فشار باعث یک برامدگی چادری مانند در کف ساختمان میوشد. البته خوب است بدانید برآمدگی‌های چادر مانند در هر نوع کاشی و سرامیک کف و در هر فصل‌ و دمایی ممکن است مشاهده شود. از مهم‌ ترین دلایل بالا آمدن سرامیک کف می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

دسته اول: مربوط به نصب سرامیک 

ملات نامناسب

استفاده از ملات خشک، سفت یا ضخامت کم باعث عدم چسبندگی سرامیک های کف به سطح زیرین خود میشود؛ تغییرات دما، میزان رطوبت محیط و عوامل دیگر بر میزان چسبندگی سرامیک کف و سطح زیرین تأثیر مستقیم دارد و ملاتی که برای نصب سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد تاثیر زیادی در چسبندگی سرامیک دارد. در صورتی که از ملات مناسب استفاده نشود، سرامیک به خوبی به سطح زیرین نمی چسبد و پس از مدتی بالا آمده یا لق می شود.

 تمیز کردن نامناسب

پیش از نصب ابتدا باید سرامیک به درستی تمیز شود و گرد و خاک پشت سرامیک را کاملا از بین برده شود. در صورتی که پشت سرامیک کاملاً تمیز نشود، گرد و خاک همانند یک لایه محافظ عمل می ‌کند و اجازه نمی‌ دهد سرامیک به طور کامل به سطح زیرین نظر وصل شود.

سطح ناهموار 

اگر سطح زیرین سرامیک ها هموار نباشد، سرامیک ها به طور یکنواخت به به سطح زیرین خود نمیچسبند و به مرور از جای خود بلند میشوند.

بندکشی نامناسب

بندکشی باعث چسبیدن لبه های سرامیک ها بهم و گرفتن درز ها میشود که به جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به زیر سرامیک ها کمک میکند. اگر بند کشی به درستی انجام نشود آب به راحتی نفوذ میکند و باعث بالا آمدن سرامیک ها میشود.

سایز سرامیک 

نصب سرامیک های بزرگ به مهارت و دقت بالاتری نیاز دارند و به دلیل سایز بزرگ امکان نرسیدن ملات به تمام نقاط سرامیک زیاد است این امر قدرت چسبندگی سرامیک را کاهش می دهد و احتمال بالا آمدن را بیشتر میکند.

دسته دوم: مربوط به عوامل خارجی 

انبساط و انقباض دما

سرامیک ها در اثر تغییرات دمایی انبساط و انقباض پیدا می کنند. در واقع اختلاف دمایی که بین دمای بتن و سرامیک وجود دارد سبب این بالا آمدگی می شود و میتوان به وسیله بندکشی کردن از این اتفاق جلوگیری کرد. اگر این انبساط و انقباض به طور مناسب کنترل نشود، می تواند باعث بالا آمدن سرامیک ها شود.

جذب رطوبت

سرامیک ها تا حدودی جاذب رطوبت هستند. اگر سرامیک ها رطوبت زیادی جذب کنند، متورم شده و بالا می آیند.

آسیب های فیزیکی

ضربه خوردن یا افتادن اشیاء سنگین روی سرامیک ها می تواند باعث ترک خوردن یا شکستن آنها و در نهایت بالا آمدن آنها شود.

تردد و جابه جایی

در مکان هایی که تردد زیاد باشد احتمال بالا آمدن سرامیک ها بیشتر است، بنابراین هنگام انتخاب و نصب باید به شدت استحکام دقت شود و از سرامیک با کیفیت و ملات مناسب با ضخامت مناسب استفاده شود.

عوامل دیگری که سبب بلند شدن سرامیک کف می شوند:

 •  نشست ساختمان با گذشت زمان
 •  عدم مهارت نصاب
 •  عدم استفاده از مصالح مرغوب و با کیفیت
 •  عدم استفاده از مواد ضد یخ در ملات
 •  عدم رعایت فاصله بین سرامیک ها

جلوگیری از بالا آمدن سرامیک کف

مواردی که به آن‌ها اشاره شد فقط بخشی از علت ‌های بالا آمدن سرامیک کف ساختمان هستند و بی‌شک عوامل دیگر نیز در آسیب به سرامیک ‌های کف تأثیر می گذارند. برخی از راه حل های جلوگیری از بالا آمدن سرامیک کف میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع مشکل ملات
 • صاف کردن سطح زیرین.
 • نصب صحیح سرامیک های بزرگ:.
 • بندکشی مناسب
 • استفاده از درزگیر
 • کنترل انبساط و انقباض دما (استفاده از بندهای انبساطی)
 • جلوگیری از جذب رطوبت (استفاده از مواد آبگریز)
 • تعویض سرامیک های آسیب دیده

سخن پایانی

برای نصب سرامیک به خصوص سرامیک کف باید از افراد متخصص و ماهری که در این زمینه تجربه دارند کمک بگیرید، زیرا با توجه به تخصص و حرفه ای که دارند با رعایت تمامی استاندارد های هنگام نصب، این کار را به بهترین نحو انجام میدهند. انتخاب سرامیک مناسب محیط یکی دیگر از چالش‌های اصلی محسوب می‌شود. اگر می‌خواهید بعد از نصب در آینده با هزینه‌های تعمیر سرامیک کف ساختمان روبه‌رو نشوید، به شما پیشنهاد می‌ کنیم در هنگام انتخاب سرامیک بهترین جنس و کیفیت را در نظر بگیرید و برای تهیه سرامیک و کاشی دست ساز به وبسایت ذکا استایلز مراجعه نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید