معرفی فرشید موسوی و آثارش

فرشید موسوی معمار بریتانیایی ایرانی‌تبار، بنیانگذار دفتر معماری فرشید موسوی (FMA) و استاد تحصیلات تکمیلی دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد و از بنیانگذاران و مدیران دفتر معماران خارجی (FOA) که در ژوئن ۲۰۱۱ منحل شد، است. وی تا سیزده سالگی در شهر شیراز بوده‌است و سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان می‌رود. وی دانش‌آموخته دانشگاه کینگز لندن، دانشگاه داندی و دانشکده معماری کالج دانشگاهی لندن (UCL-Bartlett) می‌باشد. فرشید موسوی به مدت ۸ سال در اتحادیه معماری لندن مشغول به تدریس بود و در این مدت ریاست مؤسسه معماری فرهنگستان هنرهای زیبا در وین را نیز بر عهده داشت. علاوه بر سرپرستی این فرهنگستان فرشید موسوی بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ در این مؤسسه به تدریس نیز مشغول بود.

تاسیس دفتر معماری FMA

موفقیت‌های فرشید موسوی محدود به پروژه یوکوهاما نمی‌شود. وی در سال ۲۰۱۱ پس از جدایی از همسرش، دفتر معماری خود را با نام FMA تأسیس کرد و موفق به اخذ و اجرای پروژه‌های متعدد و بزرگی در سطح بین‌المللی شد. سبک طراحی منحصر به فرد و مبتکرانه این معمار برجسته، منجر به خلق آثاری بدیع و چشم‌نواز گردید که روحی تازه به فضاهای مختلف می‌بخشیدند. دفتر معماری FMA علاوه بر بریتانیا، در کشورهای متعددی نظیر چین، فرانسه، ایالات متحده آمریکا، ایتالیا و ژاپن نیز پروژه‌های معماری شاخصی را طراحی و اجرا نموده است.

افتخارت و جوایز فرشید موسوی

  • دریافت نشان امپراتوری بریتانیا
  •  معمار برتر در مسابقه بین المللی طراحی بانک Entry South در لندن، سال ۲۰۰۱
  • جایزه معماری انریک میرالیس برای طراحی بندر در یوکوهاما
  • نامزد کسب عنوان برتر مسابقات طراحی WTC در نیویورک، سال ۲۰۰۲
  • جایزه نقشه کشی معماری برای پارک نوارتیس و پارکینگ بزرگ بازل در مراسم سالانه ونیز، سال ۲۰۰۴
  • جایزه چارلز نیکس، سال ۲۰۰۵
  • جایزه موسسه Urban Land Institute در سال ۲۰۰۸
  • برنده بهترین ایده از سیویک تراست، سال ۲۰۱۰

آثار فرشید موسوی

موزه هنری معاصر کلیلوند آمزیکا

MOCA Cleveland یک موزه هنری معاصر است که به عنوان یک اتاق نشیمن عمومی در یک محله جهان وطنی کلیولند خدمت می کند ، و به عنوان یک کاتالیزور رشد و نمو برای شهر عمل می کند. فرم معماری پیچ خورده آن از یک پایه شش ضلعی جمع و جور به یک سقف مستطیل تغییر می کند و یک پلاک عمومی جدید ، یک دهلیز در حال افزایش و یک پله پله دو طبقه پویا ایجاد می کند.

موزه هنری معاصر کلیلوند آمزیکا موزه هنری معاصر کلیلوند آمزیکا

ترمینال بین‌المللی یوکوهام

ترمینال بندر بین المللی یوکوهاما احساس تاریخی بودن را که نوع پایانه های بندر مسافر را بارز و به جداسازی آنها از زندگی روزمره کمک می کند را مختل می کند. به منظور مقابله با این مسئله، این ترمینال طراحی شده است تا با چشم انداز بندر شهر ادغام شود و به عنوان یک فضای عمومی خدمت کند. سیستم گردش خون به جای فراهم کردن مسیرهای تخصصی و منزوی که بطور معمول در ترمینال ها یافت می شود ، و در اولویت قرار دادن مسافر و دلسرد کردن یا از بین بردن سایر گزینه ها قرار دارد ، شامل یک سری مسیرهای به هم پیوسته است که برای افزایش فرصت های مبادله بین افراد و ارائه آنها طراحی شده است. با انتخاب برخی از مسیرها مستقیماً به کشتی ها منتهی می شوند و برخی دیگر به سمت پشت بام یا سالن چند منظوره یا در هنگام استفاده از آن برای رویدادهای عمومی و نه حمل مسافر به سالن های گمرک و سالن مهاجرت منتهی می شوند.

ترمینال بین‌المللی یوکوهام ترمینال بین‌المللی یوکوهام

فروشگاه ویکتوریا بکهام

طراحی مینیمالیستی و مدرن این فروشگاه، فضایی منحصر به فرد برای نمایش کالکشن‌های ویکتوریا بکهام خلق کرده است. فضاهای خنثی و زیگ زاگی تعبیه شده در این فروشگاه به بهترین شکل خودش را نمایان می‌کند.

فروشگاه ویکتوریا بکهام فروشگاه ویکتوریا بکهام

برج چرخان

طراحی برج اقامتی در مونپولیه که این برج کاربرد مسکونی با 11 طبقه و از صفحات چرخان تشکیل شده. ساخت اولین فاز این طرح در شهر مون پلیه فرانسه “Montpellier” شروع شده است.

برج چرخان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید