تاریخچه کاشی و سرامیک در ایران

تاریخچه کاشی و سرامیک در ایران

كاشی و سرامیك از قدیمی ‏ترین ساخته ‏ها میباشد. فراوانی مواد اولیه و سهولت ساخت تولید باعث شد تا سرامیك و کاشی  از قدیمی ‏ترین یافته ها باشد.صنعت كاشی‌سازی و كاشی‌كاری كه بیش از همه در تزیین معماری سرزمین ایران و بناهای مذهبی به كار گرفته شده، دارای ویژگی‌های مخصوصی است.

تاریخچه کاشی

وقتی  استفاده از خاک رس در تمدن اولیه توسعه یافت کاشی‌های مدرن اولیه به شکل ضخیم و با دوام پایینی ساخته شد. مصالح کاشی‌ها از کف رودخانه‌ها استخراج میشدند و در بلوک‌های ساختمانی فرم میگرفتند و در آفتاب خشک می‌شدند. کاشی‌های اولیه خام بودند ولی حتی مردم با استفاده از رنگ  و کنده‌کاری به آن‌ها طرح های ظریف و زیبایی میدادند.
اولین کسانی که کشف کردندکاشی‌های رسی پخته  در کوره محکم‌ترند، مصری‌های باستان بودند. در اروپای قرون وسطی از کاشی‌ها در کف کلیساها استفاده می‌شد. در سراسر قاره اروپا بیزاسن‌ها به بهترین شکل از کاشی‌های کوچک در مقیاس‌های کوچک استفاده می‌کردند.

کاربرد کاشی ها

  •  ساختمان سازی
  •  تزئینات داخل و خارج ساختمان
  • اماکن مذهبی
  • برای حفظ بهداشت و رطوبت در آشپزخانه

ساختار کاشی

  • قطعه سفالی که قسمت اصلی و استخوان‌بندی کاشی میباشد
  • لعاب روی آن که ماده‌ای شیشه‌ای میباشد و قسمت رویی آن را تشکیل می‌دهد

تاریخچه سرامیک

سرامیک‌ها در چکسلواکی یافت میشدند و به شکل حیوانات و پیکر انسان، تخته صاف و توپ می‌باشند. همچنین در قدیم این سرامیک ها را   از چربی حیوانات به همراه استخوان آن‌ها و خاکستر استخوان و مقداری رس ریز دانه می‌ساختند و بعد از شکل دادن آن را در دمایی در حدود 500 تا 800 درجه سانتی‌گراد در کوره‌های گنبدی شکل و یا به شکل نعل اسب پخت می‌نمودند.

 کاربرد سرامیک ها

  • کف‌سازی و نماسازی
  •  تولیدات مصالح ساختمان
  •  تهیه وسایل مقاوم در برابر حرارت

 ساختار سرامیک

ماده اصلی و عمده آن خاک‌ها می‌باشند که این خاک‌ها شامل: کائولن و خاک سفال میباشد.

لعاب دادن کاشی و سرامیک

لعاب دادن برای درخشندگی ضد آب بودن و زیبایی کار میباشد که البته ضد مواد شیمیایی نیز میباشد و بسیار آب گریز، لعاب ها یک ماده شیمیایی میباشدند که بعد از پخت کامل سرامیک ها بر روی آنها کشیده میشود و درون تنور قرار میگیرند.

کاربرد سرامیک در صنایع مختلف

سرامیک در بسیاری از صنایع مختلف بسیار پر کاربرد است همانند وسایلی که در برابر حرارت و الکتریسیته باید مقاوم باشند انواع فیوز های الکتریکی، شمع های اتوموبیل ها، ریختگری ها، تجهیزات فضایی برای براده پرداری، تراشکاری ها و ریخته گری های بسیار دقیق در آجر های نسوز المان های تصفیه آب و بسیاری دیگر از این قبیل صنایع…

 تولید کاشی و سرامیک در ایران

حدودا در ایران این کارخانجات سالانه 70 میلیون متر مربع تولیدات دارند و کارخانجات بسیار زیادی در این صنعتت در ایران فعالیت میکنند، همچننی در تولید وسایل بهداشتی و چینی کارخانه های مقره سازی بسیاری در ایران فعالیت میکنند،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید