شهر نئوم

شهر نئوم

شهر نئوم یکی از پروژه های بسیار بزرگ و رویایی عربستان سئودی میباشد، ابن شهر در شمال غربی کشور عربستان و در نزدیکی دریای سرخ قرار دارد. هزینه برآورده شده برای این پروژه 500 ملیارد دلار میباشد که در این پروژه دو کشور مصر و اردن به یکدیگر متصل هستند.

 

مفهوم و انتخاب نام شهر نئوم

ابتدای نام این پروژه NEO از یک کلمه یونانی میباشد که به معنای جدید میباشد و حرف M از یک کلمه عربی برگرفته  که به معنی آینده میباشد. هدف اصلی ساخت این شهر برای روزهای رهایی از نفت و درآمد زایی از طریق فناوری های پیشرفته و بیواکنولوژی میباشد که قرار است در این شهر اجرا شود، به طور کلی این پروژه به دنبال ادقام اختراعات و تحولات بسیار در شهر است، به عنوان مثال تاکسی های اینترنتی بدون راننده ای که در این شهر وجود دارد و کارهای تکراری را ربات ها در این شهر انجام میدهند و انرژی از طریق خورشید و باد بدست می آید.

شاید در نگاه اولیه این کاری که عربستان در حال انجام آن است بسیار سخت و نشدنی باشد اما باید گفت ساخت یک شهر نوین با تکنولوژی بسیار بالا خیلی ساده تر از این است که بخواهیم شهر های امروزی را به تکنولوژی مجهز کنیم. هزینه این پروژه 500 ملیار دلار میباشد که هزینه را بن سلمان از طریق فروش بخشی از آرامکو و بالابردن صندوق سرمایه ملی عربستان میباشد.

ویژگی های شهر نئوم

THE LINE که بخشی از پروژه عظیم شهر نئوم می باشد ،اولین شهر در جهان  بدون ماشین و بدون ترافیک میباشد. این شهر با استفاده از هوش مصنوعی و منابع انرژی پاک طراحی می شود و از قطارهای گلوله ای و هایپرلوپ تشکیل می شود. آب و هوای شهر رویایی نئوم پتانسیل خورشیدی و بادی مکمل  را از طریق انرژی‌های تجدید پذیر فراهم می‌کند.
با استفاده از انرژی خورشیدی، باد و هیدروژن، انتشار کربن صفر و هوای پاک را برای همه به دست خواهد آورد.یکی از سورپرایزهای شهر نئوم دیجیتال ایر را خواهد ساخت که وای فای رایگان برای همه ساکنان آن است.

هدف از ساخت شهر نئوم

شهر نئوم با چالش‌های پیش روی بشریت مقابله میکند و راه‌های جایگزین برای زندگی پیشناهد میکند. برای اطمینان از استقرار فضاهای میکروکلیماتیک، محیط طوری طراحی میشود که تعادل بهینه نور خورشید، سایه و تهویه طبیعی را برای مردم این شهر تامین کند.علاوه بر این، فضاهای باز سبز در سرتاسر شهر آسایش را برای کسانی که زندگی، کار و بازدید می کنند، افزایش می دهد.پیش بینی می شود تا سال 2030 بیش از 38 هزار شغل در این شهر ایجاد شود.

کلام آخر

نخستین بخش از این پروژه تا پایان سال 2025 به پایان خواهد رسید. NEOM تیمی از باهوش‌ترین ذهن‌ها در معماری و مهندسی میباشد که رهبری می‌شود تا ایده ساخت و ساز به سمت بالا را به واقعیت تبدیل کند.

1 دیدگاه در “شهر نئوم

  1. اشکان گفت:

    عربستان هر روز داره پیشرفت میکنه و ما …. !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید