معرفی نوید گلچین و آثار وی

نوید گلچین

نوید گلچین متولد سال 1367 در اصفهان  فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته معماری داخلی از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران میباشد، علاوه بر فعالیت در زمینه معماری، در کسوت مدرس دانشگاه و مترجم نیز به جامعه علمی و هنری کشور خدمت می‌کند. او با بهره‌مندی از تجربیات ارزشمند خود در حوزه‌های مختلف معماری، به تدریس و ترجمه متون تخصصی این رشته می‌پردازد. این فعالیت‌ها، علاوه بر انتقال دانش و مهارت او به نسل‌های آینده، نقشی اساسی در ارتقای سطح دانش عمومی در حوزه معماری ایفا می‌کند.

جوایز و افتخارات نوید گلچین

  • تقدیر شده در سیزدهمین مسابقه جایزه معماری و معماری داخلی برای خانه سه حیات سه حیاط، سال 1399

کتاب معماری تغییر؛ تمهیدات تغییر در معماری موجود

کتاب “معماری تغییر؛ تمهیدات تغییر در معماری موجود” نوشته فرد اسکات با ترجمه نوید گلچین، احسان مسعود و علیرضا عینی‌فر، به بررسی مفهوم “معماری تغییر” می‌پردازد. این کتاب که در 12 فصل ارائه شده، به دنبال رویکردی جایگزین برای تخریب و نوسازی بناهای موجود است و بر حفظ و احیای این بناها با اعمال تغییرات خلاقانه و کارآمد تأکید دارد. این کتاب  اثری ارزشمند و خواندنی برای معماران، دانشجویان معماری، علاقه‌مندان به حفظ و احیای بناهای تاریخی و همه کسانی است که به دنبال رویکردی خلاقانه و پایدار در معماری هستند. این کتاب با ارائه نگاهی جامع به این موضوع، خواننده را به سوی درک عمیق‌تر از معماری تغییر و نقش آن در خلق فضاهای پویا و پاسخگو به نیازهای انسان در دنیای امروز رهنمون می‌کند.

آثار و پروژه های نوید گلچین

  • خانه سه حیات سه حیاط

خانه سه حیات سه حیاط

خانه  سه حیات سه حیاط نمونه‌ای درخشان از معماری نوین ایرانی است که با ظرافت و خلاقیت، چالش‌های طراحی را به فرصتی برای خلق فضایی دلنشین و کاربردی تبدیل کرده است.
با توجه به تناسبات کشیده زمین و وجود سه جبهه همسایگی، تأمین نور طبیعی در تمام نقاط خانه یک چالش اساسی بود. راه‌حل خلاقانه این طرح، استفاده از سه حیاط اندرونی در کنار سه حیاط بیرونی در جبهه جنوبی بود. این حیاط‌ها با قرارگیری هوشمندانه، نور را به اعماق خانه هدایت می‌کنند و در هر گوشه از آن، فضایی روشن و مطبوع ایجاد می‌کنند. یکی دیگر از چالش های این پروژه  ایجاد پیوند میان فضای داخلی خانه و بافت پیرامونی بود. با طراحی سه حیاط در جبهه جنوبی و بهره‌گیری از چشم‌انداز باغات شهر، این ارتباط به زیبایی برقرار شده و حس تعلق به مکان در ساکنین تقویت شده است.
در هر طبقه، حیاط‌های اندرونی و بیرونی با یکدیگر هم‌افزایی دارند و فضایی سیال و چندمنظوره ایجاد می‌کنند. این فضاها، قابلیت‌های متعددی را برای ساکنین فراهم می‌کنند و بنا بر نیاز و سلیقه، می‌توان از آنها برای کار، استراحت، تفریح و یا دورهمی‌های خانوادگی استفاده کرد. نور طبیعی، تهویه مناسب و ارتباط با فضای سبز، عواملی هستند که به طور مستقیم بر کیفیت زندگی ساکنین اثر می‌گذارند. در خانه سه حیاط به واسطه طراحی خلاقانه، این عوامل به بهترین نحو در تمامی نقاط خانه فراهم شده و فضایی دلنشین و آرامش‌بخش برای ساکنین ایجاد کرده است. پلکان غربی خانه سه حیاط نمونه‌ای از راه‌حل‌های خلاقانه در معماری است که به زیبایی، محدودیت‌ها را به فرصتی برای ارتقای عملکرد و زیبایی تبدیل کرده است.حضور این پلکان و همچنین سه حیاط داخلی و سه حیاط خارجی در خانه، نقشی اساسی در چیدمان عرصه‌ها و کیفیت فضا ایفا می‌کند. با وجود عرض کم و طول زیاد خانه، این حیاط‌ها و پلکان، گردش فضایی را برای ساکنین تسهیل می‌کنند و نقاطی دلنشین برای مکث و حرکت در خانه ایجاد می‌کنند. خانه سه حیاط نمونه‌ای الهام‌بخش از تلفیق خلاقیت و دانش معماری با نیازهای زندگی انسان معاصر است.

  • موقعیت: اصفهان، ایران
  • سال : ۱۳۹۹
  • مساحت: ۴۱۶ مترمربع
  • معمار: نوید گلچین
  • کاربری : مسکونی
  • کارفرما :علیرضا طغیانی
  • نظارت :نوید گلچین

سه حیات سه حیاط سه حیات سه حیاط سه حیات سه حیاط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید