عایق ضد آب کردن سرامیک و کاشی

ضد آب کردن سرامیک و کاشی

کاشی و سرامیک از مصالح پر استفاده در ساختمان سازی، مخصوصا نمای داخلی در دکوراسیون داخلی میباشند که به همین دلیل از اهمیت بالایی برخورداند؛ کاشی و سرامیک هایی که در آشپرخانه‌، سرویس بهداشتی و حمام نصب می‌شوند به مراقبت بیشتری نسبت به مکان های دیگر نیاز دارد زیرا در این مکان‌ها آب و رطوبت با انواع کاشی ها در تماس است و باعث خرابی و فرسودگی کاشی و سرامیک ها در کوتاه ترین زمان میشوند.

عایق رطوبتی یا ضد آب کردن سرامیک و کاشی چیست؟

عایق رطوبتی ماده ای است که برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به سطوح مختلف از جمله کاشی و سرامیک استفاده می شود که در جهت رفع نم و نشت سطح سرامیک و کاشی ها مصرف میشوند. این محصولات عایق های رطوبتی در انواع مختلفی مانند پلیمری، سیمانی و نانو موجود هستند.

مزایای ضد آب کردن سرامیک و کاشی

 • جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به زیر کاشی و سرامیک
 • جلوگیری از ترک خوردن، شل شدن و کنده شدن
 • جلوگیری از رشد قارچ و کپک
 • افزایش طول عمر
 • حفظ زیبایی و درخشش
 • مقاوم در برابر گرما و سرما شدید
 • قابل اجرای بر روی سطوح عمودی، افقی و شیب دار

انواع عایق رطوبتی

کاشی و سرامیک به طور ذاتی ضد آب نیستند، به همین دلیل، استفاده از عایق رطوبتی برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت به زیر آنها ضروری است.

 • عایق های پلیمری

این نوع عایق ها بر پایه مواد پلیمری مانند پلیمرهای اکریلیکی، اپوکسی و پلی یورتان ساخته می شوند و شفاف هستند. عایق های پلیمری به صورت مایع یا جامد موجود هستند و به راحتی روی کاشی و سرامیک اعمال می شوند.

 • عایق های سیمانی

عایق های سیمانی بر پایه سیمان و مواد افزودنی ساخته می شوند. این نوع عایق ها به صورت پودر هستند و با آب مخلوط شده و سپس روی کاشی و سرامیک اعمال می شوند.

 • عایق های نانو

این عایق ها بر پایه فناوری نانو ساخته می شوند و ذرات بسیار ریز دارند. عایق های نانو به طور عمیق به داخل کاشی و سرامیک نفوذ می کنند و آنها را کاملا ضد آب می کنند

این نوع از عایق های نانو دارای انواع مختلفی میباشد:

عایق بی رنگ: این عایق مقاومت بسیار بالایی در مقابل رطوبت دارد و بیشتر در مکان هایی استفاده میشود که پوششی از قبل تعیین‌شده مانند کاشی یا سرامیک وجود داشته‌باشد. این نوع بی‌رنگ و شفاف است که مانع از پوشیده شدن زیبایی کاشی و سرامیک ها میشود.

عایق رنگی نانو: دارای رنگ‌های متنوع و جذابی میباشد که می‌توانید با توجه به دکوراسیون خانه و سلیقه خودتان آنها را انتخاب کنید. این عایق ایرادات و خرابی‌ها را در یک چشم بهم‌زدن محو میکند.

عایق دو جزئی: این عایق از دو جزء ژل نانو پلیمر و پودر ضد آب الیاف دار ساخته میشود که با ترکیب رزین، پودر و آب آماده عایق‌کاری است. و معمولا برای ضد آب‌کردن استخر، پشت‌بام، سرویس بهداشتی و حمام استفاده می‌شود.

روش انجام عایق رطوبتی کاشی و سرامیک

آماده سازی سطح مرحله اول 

قبل از هر عملی ابتدا سطح کاشی و سرامیک را باید به طور کامل تمیز کنید. هرگونه آلودگی، گرد و غبار، چربی و جرم باید از روی سطح کاشی و سرامیک پاک شود؛ برای تمیز کردن کاشی و سرامیک می توانید از شوینده های مناسب مانند شوینده های اسیدی یا قلیایی استفاده کنید، حال پس از تمیز کردن، سطح کاشی و سرامیک را باید به طور کامل خشک کنید.

انتخاب عایق رطوبتی مرحله دوم

با توجه به نوع کاشی و سرامیک، محل استفاده (داخل یا خارج ساختمان)، میزان رطوبت موجود در محیط و بودجه خود، عایق رطوبتی مناسب را انتخاب کنید.

اعمال عایق رطوبت مرحله سوم

قبل از اعمال عایق رطوبتی، دستورالعمل ها را به دقت مطالعه کنید و عایق رطوبتی را به طور کامل و یکنواخت روی سطح کاشی و سرامیک اعمال کنید. برای اعمال عایق رطوبتی می توانید از قلم مو، غلطک یا اسپری استفاده کنید.

 خشک شدن عایق رطوبتی مرحله چهارم

پس از اعمال عایق رطوبتی، باید به آن زمان کافی برای خشک شدن داده شود، زمان خشک شدن عایق رطوبتی به نوع عایق و شرایط محیطی بستگی دارد.

علاوه بر عایق رطوبتی، می توانید از روش های دیگری برای ضد آب کردن کاشی و سرامیک استفاده کنید:

 •  چسب های ضد آب: هنگام نصب کاشی و سرامیک، می توانید در همان حین از چسب های ضد آب استفاده کنید.
 • مواد بندکشی ضد آب: پس از نصب کاشی و سرامیک، از مواد بندکشی ضد آب برای بندکشی بین کاشی ها استفاده کنید.
 • جلا دهنده های ضد آب: می توانید از جلا دهنده های ضد آب برای کاشی و سرامیک استفاده کنید تا سطح آنها را کاملا ضد آب و براق کنید.

نحوه انتخاب عایق بندی مناسب برای سرامیک و کاشی ها

 • نوع کاشی و سرامیک
 • محل استفاده
 • میزان رطوبت موجود در محیط
 • بودجه

سخن پایانی 

با وجود محصولات ضدآب کردن سرامیک و کاشی دیگر نگرانی های بابت خرابی زود هنگام و فرسودگی کاشی و سرامیک ها در بین مردم و مکان هایی که در تماس مستقیم آب و زطوبت هستند از بین رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید