تفاوت مقاومت سایش انواع سرامیک ها

مقاومت سایش انواع سرامیک ها

سرامیک ها به دلیل تنوع در مواد تشکیل دهنده در فرآیند تولید، پخت و لعاب در مقاومت سایش تفاوت قابل توجهی با یک دیگر دارند. این تنوع در مقاومت انتخاب سرامیک مناسب و استاندارد را برای کاربردهای مختلف دشوار می کند و همین تفاومت باعث تمایز انواع سرامیک ها میشود. در این مقاله به بررسی عوامل موثر بر تفاوت مقاومت سایش انواع سرامیک ها و مقایسه آنها می پردازیم.

عوامل موثر بر مقاومت سایش سرامیک ها

بر اساس مواد تشکیل دهنده

خاک رس: سرامیک های با پایه خاک رس، مثل کاشی و سرامیک های سنتی، مقاومت سایشی پایینی دارند.

فلدسپات: افزایش فلدسپات، سختی و مقاومت سایشی انواع سرامیک ها را افزایش می دهد.

کوارتز: سرامیک هایی که به آن ها کوارتز بالا اضافه میشود، مانند پرسلان، از بالاترین مقاومت سایشی برخوردارند.

بر اساس فرآیند تولید

پخت: دمای پخت بالاتر، چگالی و سختی سرامیک را افزایش و باعث کاهش سایش انواعی از سرامیک ها میشود که به دمای بالاتری نیاز دارند.

لعاب: لعاب سرامیک، به ویژه لعاب های سخت، مقاومت سایشی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

از نظر نوع کاشی و سرامیک

کاشی دیواری: به دلیل لعاب نازک و تخلخل بالایی که دارد، مقاومت سایشی پایینی دارند.

کاشی و سرامیک کف: با دارا بودن لعاب ضخیم تر و تخلخل کمتر، مقاومت سایشی بهتر و بالاتری دارند.

پرسلان لعابدار: مقاومت سایشی بسیار بالایی دارد و برای مکان های پر تردد مثل کف مغازه ها، بیمارستان ها و فرودگاه ها مناسب است.

پرسلان بدون لعاب: به دلیل سطح صاف و صیقلی مقاومت سایشی بالایی دارد، اما در برابر لغزش ناامن هستند و مناسب مکان هایی با تردد در معرض رطوبت نیستند.

نوع سرامیکمقاومت سایشکاربرد
کاشی دیواریپاییندیوار ها
کاشی کفمتوسطکف محیط ها کم تردد
پرسلان لعابداربالاکف محیط های پر تردد
پرسلان بدون لعاببالامحیط هایی با تردد متوسط و نیاز به اصطکاک بالا

تقسیم بندی بر اساس کاربرد ها

تقسیم بندی تفاوت مقاومت سایش انواع سرامیک ها بر اساس کاربرد های سرامیک در هر مکان به میزان تردد و سایش استاندارد خود بستگی دارد که در 5 رده آن ها را بررسی میکنیم، اما توجه داشته باشید که ویژگی ها دقیق برای یک نیازمندی خاص نیستند و این بررسی به طور کلی انجام شده است:

  1. محیط هایی که از این سرامیک و کاشی کف استفاده میکنند مانند مکان های حمام و اتاق خواب کودکان باید کاربردی با پای برهنه یا پای پوشهای با کف نرم و بدون عوامل خراش دهنده باشد. و از سرامیک هایی با کف زیر و ضد لغزش استفاده نمایید.
  2.  محیط هایی که تردد به نسبت کمتری دارند مانند اتاق هایی که در قسمت پذیرایی قرار گرفتند و در آن ها با پای پوشهای معمولی یا نرم تردد می شود، در این محیط ها غالبا عوامل خراش دهنده ای کمی دارند.
  3. محیط هایی که با این سرامیک ها فرش شده اند برای استفاده در محیط هایی مثل آشپزخانه های خصوصی، سالن ها، راهروها بالکن ها ایوان ها و تراس ها میباشد.
  4. محیط هایی که تحت فشار زیادی هستند مانند ورودی ها رستوران ها، هتل ها، نمایشگاه ها و فروشگاه ها و تردد در آن ها بالا مییاشد و با مقداری عوامل خراش دهنده قرار دارند.
  5.  این محیط هایی که تحت فشار و تردد دائمی هستند مانند مکان های عمومی، مراکز خرید، سالن فرودگاه ها، پیاده روها، لابی هتل ها و.. به صورتی که شرایط به اندازه ای سخت باشد که سرامیک پرسلان لعابدار برای این شرایط مناسب باشد.

نتیجه گیری 

انتخاب سرامیک مناسب با توجه به مقاومت سایشی آن، به عوامل مختلفی مانند نوع کاربرد، میزان تردد و بودجه شما بستگی دارد. با بررسی اطلاعات این مقاله و مراجعه به وب سایت ذکا استایلز میتوانید انواع کاشی و سرامیک دست ساز و مشخصات مربوط به هرکدام را بررسی کنید تا انتخاب دقیق تر و بهتری داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید