بیوگرافی و معرفی لیلا عراقیان معمار برجسته ایرانی و معرفی پروژه ها

بیوگرافی لیلا عراقیان

لیلا عراقیان کارشناس معماری از دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس ارشد معماری از دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا متولد سال ۱۳۶۲ در تهران میباشد. لیلا عراقیان با طرح سازه پل طبیعت به شهرت رسید و جوایز بسیاری در این زمینه کسب کرد. در سال 1380 با دیپلم ریاضی وارد دانشگاه شهید بهشتی تهران در رشته مهندسی معماری شد و در همان سال ها با ترکیب ریاضی و هنر معماری علاقه مند به این رشته شد. ایشان با دفاع از پایان نامه خود در مقطع کارشناسی با موضوع «چگونه بنایی داشته باشیم که بیرونش ساده و داخلش پیچیده باشد» این مرحله را به پایان رسانیده و برای ادامه تحصیل به دانشگاه بریتیش کلمبیا رفت.معرفی لیلا عراقیان
پروژه لیلا عراقیان

کارشناسی ارشد لیلا عراقیان در کانادا

لیلا پس از اخذ مدرک از دانشگاه بهشتی برای ادامه تحصیلات خود به کانادا رفت و در دانشگاه بریتیش در رشته معماری منظر به تحصیل پرداخت و استادان بی نظیری چون دکتر پیتر مارش و دکتر لارنس از اساتید راهنمای لیلا در این راه بودند.

افتخارات و جوایز لیلا عراقیان

عراقیان در سال ۱۳۸۴ به همراه علیرضا بهزادی شرکتی برای خود تاسیس کرد که شرکت سازه‌های پارچه‌ای دیبا اجرای سازه های چادری پارک آب و آتش تهران را در به عمل آورد و 3 سال بعد، شرکت او به مسابقه طراحی پل طبیعت دعوت شد. مهندس عراقیان به عنوان گروه دیبا برای طراحی پل به همراه سحر یاسایی و علیرضا بهزادی، جوایز بسیاری در سال های متوالی کسب کردند که از مهم ترین آن ها میتوان به جایزه معماری آقاخان در سال ۹۵ اشاره کرد.

 • رتبه دوم، طراحی فضاهای ورزشی، دومین کنفرانس سازه و معماری سال 1390
 • مقام دوم، معمار پل طبیعت در مسابقه کوشک جهانی به همراه علیرضا برهانی و بابک رستمیان
 • جایزه معماری آقاخان به همراه علیرضا بهزادی سال 1395
 • برنده جایزه هنرستان معماری UBC معماری الدر هنری

آثار لیلا عراقیان

در کارنامه آثار های عراقیان دو اثر وجود دارد که اولین آن پروژه بازسازی پوشش پارچه‌ای سقف استادیوم بی سی پلیس در ونکوور کانادا بود و لیلا نقش دستیار فنی را در این پروژه داشت. اجرای این پروژه توسط شرکت آلمانی هایتکس تنستایل استراکچرز انجام شد؛ اثر دوم و اصلی ترین اثر لیلا پل طبیعت میباشد که همچنین علت شهرت این معمار است. پس از طراحی و اجرای سازه‌های چادری، لیلا عراقیان به عنوان گردوه دیبا به همراه همکاران خود علیرضا بهزادی و سحر یاسایی طراحی و تحلیل سازه‌ای پل را در سال ۱۳۸۸ به انجام رساندند.

 • بازسازی پوشش پارچه ای سقف استادیوم بی سی پلیس
 • پل طبیعت
 • آمفی‌تئا‌تر آب‌وآتش
 • پل ابریشم تهران

پل طبیعت

به گفته عراقیان بعد از واگذاری پروژه‌های آمفی‌تئا‌تر آب‌وآتش و پل ابریشم در مرحله طراحی، فراخوان طراحی پل طبیعت که آن زمان نامش پل پیاده شهید مدرس بود مطرح شد. ساخت چنیناثر بی نظیری بر فراز بزرگراه مدرس و در ارتفاع 40 متری کاری بسیار چالش برانگیز بود.
پل سه طبقه در منطقه عباس آباد دو پارک اصلی تهران را هم وصل میکند و طراحی آن به نوعی طراحی شده است که در طول روز نور خورشید به اکثر بخش‌های هر سه طبقه می‌رسد و در طول شب نورپرداز ویژه‌ای بدنه پل و ستون‌ها را در بر می‌گیرد. محل قرار گیری پل طوری است که منظره زیبای فانوس دریایی پارک بنادر، برج پرچم، برج های آب و آتش و گنبد مینا را در برمی گیرد میتوانید بخش بزرگی از زیبایی های تهران را تماشا کنید.

 • وزن: 2000 تن
 • تعداد قطعات برای ساخت: ۱۴۰۰۰ قطعه
 • کسب جایزه معماری آقاخان 2016
 • کسب جایزه برترین سازه فولادی، سال ۱۳۹۲
 • جایزه برترین پل شهری، سال ۱۳۹۳
 • جایزه خشت طلایی، سال ۱۳۹۳
 • دریافت جایزه بین المللی Meidaa دوبی، Architizer A+Award نیویورک، سال 1394

پل طبیعت عراقیان

کانسپت پل طبیعت

این پل کاملا سازگار با محیط زیست ساخته شده و درختان ستونی شکل ادامه دهنده پیوستگی دو فضای سبز توسط پل طبیعت هستند. لیلا عراقیان در این باره میگویید: پل طبیعت تهران، پیکره‌اش را از سی و سه پل اصفهان الهام گرفته؛ مکانی که نامش، ملاک از ۳۳ قوس بر پیکره آن پل دارد؛ اما حسی که به بازدیدکنندگان دست می‌دهد، بی‌شباهت به دیدار از پل خواجو نیست؛ محیطی که مرکز دیدنی های عمومی، چایخانه‌های سنتی و شعرخوانی بوده است.پل طبیعت عراقیان
پل طبیعت عراقیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید