6 نکته کاربردی برای هماهنگ کردن دستگیره ها با سبک خانه

هماهنگی دستگیره ها با سبک کلی خانه

ما ساعت‌ها را صرف انتخاب رنگ‌آمیزی دیوارها، روکش دیوار و تزئیناتی می‌کنیم که در اتاق‌هایمان جای می‌دهیم، اما دستگیره‌های اتاق ها اولین چیزی هستند که به چشم می‌آیند. دستگیره‌ها در طرح‌ها و روکش‌های مختلفی در دسترس هستند و انتخاب سبک یا روکشی مناسب برای اتاق شما می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. با اینکه انتخاب محصولات مناسب برای درها به عنوان جزئیاتی مهم در طراحی داخلی منزل بسیار با اهمیت است، اما با در نظر گرفتن اینکه اغلب برای هر فضا از یک تم طراحی منحصر به فرد استفاده می‌شود، ممکن است استفاده از دستگیره‌ی یکسان برای تمام درها با طراحی هر فضایی تناسب نداشته باشد. شاید به دنبال ترکیب دستگیره‌ها در اتاقی های خود باشید یا اینکه نتوانسته‌اید برای دستگیره‌های فعلی خود جانشینی پیدا کنید و با این سوال روبرو شده‌اید: «آیا باید تمام دستگیره‌های درهای خانه‌ام با هم مطابقت داشته باشند؟»
پاسخ ساده این است که خیر! در ادامه نکاتی را برای ترکیب و مطابقت مناسب دستگیره‌های در، بدون ایجاد ظاهری نامتناسب در خانه‌ی شما ارائه می‌دهیم:

راز جزئیات ترکیب و تطبیق دستگیره‌های درب

در تلاش برای ارتقای چشمگیر سبک و جذابیت بصری خانه‌ی خود، عنصری کلیدی وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می‌شود و آن هم جزئیات است. در میان این جزئیات، دستگیره‌ها به ندرت مورد توجه قرار می‌گیرند، اما نقشی اساسی در زیبایی‌شناسی کلی فضا ایفا می‌کنند. حال، فراتر از انتخاب دستگیره‌های در مناسب برای هر فضا، به سراغ ایده‌ای خلاقانه‌تر می‌رویم: ترکیب و مطابقت سبک‌های مختلف دستگیره در. این رویکرد جسورانه می‌تواند به ایجاد فضایی منحصر به فرد و چشم‌نواز کمک کند و امضای شخصی شما را در دکوراسیون داخلی نمایان سازد.

ست شدن یا نشدن، مسئله این است!

«آیا تمام دستگیره‌های درِ خانه باید با هم ست شوند؟» نه! دستگیره‌های در اتاق شما مجبور نیستند همگی یکسان باشند. با حفظ یک سبک یا روکش مشترک، به راحتی می‌توانید دستگیره‌ها یا کلید درهای مختلف را در خانه خود ترکیب و مطابقت دهید تا فضایی منحصربه‌فرد ایجاد کنید.

ترکیب هنرمندانه انواع دستگیره های درب کمد کابینت و کمد دیواری

انتخاب دستگیره در با در نظر گرفتن گستره‌ی وسیع سبک‌ها و روکش‌های موجود، کار ساده‌ای نیست. تعهد به فقط یک نوع یراق‌آلات می‌تواند بسیار طاقت‌فرسا باشد، و بهتر است در مورد تصمیم‌گیری‌های بزرگ مانند این، به خصوص زمانی که روی تمام بخش‌های خانه تأثیر می‌گذارد، کمی وسواس به خرج دهید؛ پس چرا باید فقط یک نوع را انتخاب کنید؟ مشاهده انواع دستگیره کمد دیواری و کابینت

1. تناسب با سبک کلی منزل

مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام ترکیب و مطابقت یراق‌آلات در باید به خاطر داشته باشید، دوره‌ی زمانی ساخت خانه‌ شما یا سبک کلی‌ای است که به دنبال آن هستید. در حالی که دستورالعمل‌های کلی وجود دارد، اما پاسخی قطعی برای انتخاب ترکیب ایده‌آل دستگیره‌ها و یراق‌آلات در وجود ندارد. اگر خانه‌ای با جزئیات معماری واضح از دوره‌ی خاصی دارید، پیشنهاد می‌کنم به برخی از این جزئیات اصلیِ طراحی وفادار بمانید. برای مثال:

  • خانه‌ای با سبک سنتی ویکتوریایی ممکن است با دستگیره‌های در برنجی یا شیشه‌ای با روکش برنجی و قفل‌های کلیدی تزئین‌شده، بهتر به نظر برسد.
  • خانه‌ای با حال و هوای مزرعه‌ی مدرن، دستگیره‌های در ساده با روکش مشکی مات را می‌طلبد.
  • در یک خانه‌ی ساحلی، دستگیره‌های در با روکش ساتن یا نیکل با خطوط براق و منحنی، حس بهتری القا می‌کنند.

2. گروه بندی روکش‌های هماهنگ

بنابراین، هنگام انتخاب یراق‌آلات در، می‌خواهید جزئیاتی را از دستگیره‌های تزئینی آن زمان وارد کنید – به سبک صفحه‌ی بلند و دستگیره‌های متنوع فکر کنید. با اینکه قواعد سخت و سریعی وجود ندارد، اما برای اینکه ترکیب نهایی نامطلوب به نظر نرسد، بهتر است برخی نکات را رعایت کنیم. به شدت توصیه می‌کنم روکش دستگیره را در هر قسمت از خانه‌ی خود هماهنگ نگه دارید و از الگوهای تکرارشونده‌ی مشابه استفاده کنید. برای مثال:

  • برای تمام دستگیره های کمد اتاق‌های طبقه‌ی بالا از روکش ساتن یا نیکل استفاده کنید.
  • در تمام دستگیره های کابینت  از روکش برنز با روکش کروم استفاده کنید.

این رویکرد باعث می‌شود تا حس کلی در خانه‌تان یکپارچه بماند و در عین حال به شما این امکان را می‌دهد تا در هر فضا شخصیت منحصربه‌فردی ایجاد کنید.

3. پایبندی به یک الگو

شما قبلاً قانون خود را زیر پا گذاشتید و از یک دستگیره‌ی کاملاً متفاوت روی درهای کمد دیواری در طبقه‌ی بالا استفاده کردید. این درست است، اما در اینجا استثنایی جالب وجود دارد. اگر فرصتی برای ترکیب کردن موارد مختلف در یک فضای مشابه دارید، حداقل الگو را ثابت نگه دارید.  و توجه داشته باشید که الگو را در یک فضا ثابت نگه دارید، حتی اگر سبک یا روکش را تغییر می‌دهید. 

4. ترکیب و مطابقت جسورانه

اگر قصد ترکیب و مطابقت دستگیره‌های درِ داخلی را دارید، سراغ روکش‌هایی که خیلی شبیه به هم هستند، نروید. دستگیره‌های مشکی در کنار برنز با روکش روغن، مانند ست کردن لباس سرمه‌ای با مشکی خواهد بود، به نظر اصلاً نتیجه‌ی خوبی نخواهد داشت؛ در عوض، از ترکیب مشکی با طلا یا طلای مات با نیکل مات استفاده کنید. در اصل، شما نمی‌خواهید فلزهایی از یک خانواده را با هم ترکیب کنید.

5. انتخاب محدود پالت رنگی

به گفته‌ی طراحان داخلی، شما می‌توانید تا ۳ فلز مختلف را با موفقیت در خانه‌تان ترکیب کنید. با این حال، توصیه می‌ شود با ۲ سبک روکش، کار را برای خودتان ساده نگه دارید. این کار، انتخاب را برای شما آسان‌تر می‌کند و باعث می‌شود فضا بیش از حد شلوغ به نظر نرسد. پیشنهاد می‌شود یک رنگ فلز اصلی و یک رنگ مکمل انتخاب کنید.

6. با اندازه‌های مختلف امتحان کنید

برای افزودن جذابیت بصری و ایجاد ظاهری منحصربه‌فرد، یراق‌آلات در را در اندازه‌های مختلف امتحان کنید. به عنوان مثال  اگر دستگیره کمد دیواری نسبتا باریک‌تر است، با حفظ همان روکش، می‌توانید با استایلی کمی متفاوت که همچنان مکمل دستگیره‌های درِ بزرگ‌تر باشد، بازی کنید.

  • نکات تکمیلی هماهنگ کردن دستیگره ها با سبک خانه
  • قانون سخت و سریعی در مورد یراق‌آلات در وجود ندارد. می‌توانید در هر اتاق با توجه به تم آن، روکش متفاوتی را انتخاب کنید.
  • فراموش کردن یراق آلات درب آسان است، اما توانایی آنها در کنار هم قرار دادن طراحی یک اتاق بی‌نظیر است.
  • در نهایت، تصمیم نهایی در مورد انتخاب دستگیره‌ها به ترجیحات و سبک شخصی شما بستگی دارد.

سخن پایانی

خبر خوب این است که انواع روکش‌ها و سبک‌های دستگیره در موجود است که برای هر سلیقه‌ای مناسب است. خواه به دنبال ظاهری مدرن با دستگیره‌های براق و استیل ضدزنگ باشید، تم ویکتوریایی با دستگیره‌های کریستالی را ترجیح دهید، یا فضایی معاصر با یراق‌آلات نیکل مات را در نظر داشته باشید، گزینه‌های موجود بی‌پایان هستند. با روکش‌های مختلف، اندازه‌های متفاوت و سبک‌های گوناگون، اما با حفظ یک خط  مشترک در سراسر فضای خانه‌تان، دست به ترکیب و آزمایش بزنید. ترکیب و مطابقت دستگیره های در، روشی سرگرم‌کننده و خلاقانه برای به نمایش گذاشتن شخصیت و سبک خاص شما در خانه است. با ترکیب مناسب، می‌توانید ظاهری کاملاً ترکیبی و هماهنگ را به کل خانه‌ی خود ببخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید